Telefon Hafızası Silme – Nasıl Boşaltılır ve Artırılır

telefon hafızası

Akıllı telefon kullananlar genel olarak telefonda yer yok yetersiz şikayeti ile karşılaşabilmekte. Genelde telefon hafızası boş ama dolu diyor şikayeti en başta gelenlerden. Peki gerçekten de telefonun hafızası boş mu? Yoksa dolu mu? Telefonda arıza mı var, bozukluk mu var? İşte bununla ilgili bir tüyo vereceğiz.

TELEFON HAFIZASI NASIL SİLİNİR

Android işletim sistemli yani Android telefonlarda telefon hafızası boşaltma ile ilgili uygulamanız gereken aşağıda yer alıyor. Genel olarak 4 GB ve altı kapasiteli telefonlarda, bir-iki uygulama, birkaç resim ve video ile birlikte hafıza çabucak dolar. Ve artık size telefonda yer kalmaz. Yeni bir uygulama yüklemek istediğinizde telefon hafızası dolu, lütfen siliniz diyerek sizi depolama alanına götürür. Burada resim, video, uygulama vb. silmenizi ister. Hatta video çekmek ya da fotoğraf çekmek istediğinizde de bu uyarıyı verir. Bir tane dahi resim çekmenize izin vermez. O an fotoğraf ve video silmek ya da uygulama kaldırmak da istemezseniz yapacağınız şey, önbellek temizleme yapmaktır. Peki önbellek temizleme nasıl yapılır?

AKILLI TELEFON HAFIZA BOŞALTMA

Bunun için telefonunuzdan ayarlar bölümüne oradan da tüm ayarlar bölümüne geçtikten sonra ”depolama” sekmesine dokunun.  Sonra sayfa altına doğru gidince önbelleğe alınan veriler sekmesine dokunun. (Bu sekmenin altında telefonunuzda ne kadar yer kapladığı yazar ve uzun süre temizlemediyseniz yüzlerce megabayt alan kaplar.) Sonra önbelleğe alınan veriler silinsin mi uyarısına evet deyin. Birkaç saniye sonra önbellek temizleme yani telefonda alan açma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

*** Rootsuz telefon hafızası artırma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>